Szklane butelki do karmienia bezpieczniejsze niż plastikowe

0
661
szklane butelki do karmienia
szklane butelki do karmienia

Pewnie obiło Ci się o uszy, że lepiej nie używać plastikowych butelek do karmienia dla niemowląt. Ale czy słyszałaś dlaczego nie warto ryzykować? Nawet jeśli butelkę opatrzono terminem BPA free, to wcale nie znaczy że jest wolna od toksycznych pochodnych biosfenolu! Czym dokładnie jest ten środek?

Udowodniona toksyczność biosfenolu A

Biosfenol to substancja używana do produkcji plastikowych butelek dla dzieci, dokładnie do utwardzania plastiku. Od 2007 r. zaczęto publikować wyniki badań na temat jego toksyczności. Udowodniono, że biosfenol i jego pochodne, wraz z pokarmem przenikają do organizmu niemowlaka i zaburzają funkcjonowanie układów: pokarmowego i nerwowego, a także wpływają negatywnie na serce.

Już w 2011 w krajach Unii Europejskiej wprowadzono zakaz stosowania BPA do produkcji butelek. Rok później podobne rozporządzenie wydaje Amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Niestety, nie rozwiązało to jednak problemu. Mimo wycofania biosfenolu, do produkcji plastikowych butelek używa się jego pochodnych: BPS i BPF. Substancje te wykryto nawet w butelkach oznaczonych terminem BPA free!

Dlaczego butelki szklane są lepsze od plastikowych?

Jestem pewna, że nie masz ochoty, podawać swojemu dziecku wraz z pokarmem toksyn. Można więc zapytać czy na rynku butelek do karmienia istnieje alternatywa do powszechnych, plastikowych butelek? Odpowiedź brzmi; na szczęście – tak! Rynek szybko podchwycił niszę i wrócił do bezpiecznego, zdrowego i ekologicznego materiału, którym jest szkło.

Pewnie zapytasz zaraz, czy butelki szklane są naprawdę bezpieczne? Zdecydowanie tak. Szkło jest materiałem w 100% naturalnym, a więc całkowicie bezpiecznym dla dzieci.

Jego powierzchnię trudno zarysować. To kolejna przewaga butelek szklanych nad plastikowymi.
W tych drugich, podczas mycia na ściankach powstają mikroszczeliny – siedlisko dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Szkło po prostu zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Jest bardziej higieniczne.

szklana butelka
szklana butelka

Zalety butelek szklanych

Zbierzmy, to co zostało powiedziane wcześniej, a więc szklane butelki są bezpieczniejsze i bardziej higieniczne. Szkło poddajemy recyklingowi, jest ekologiczne.

Szkło nie przejmuje zapachów, ani nie zmienia koloru pod wypływem żywności (barwiące soki marchwiowe).

Nowoczesne butelki szklane mają różne kształty: są proste (łatwiej je domyć) i profilowane (wygodniej trzymać w dłoni).

Wady butelek szklanych

Pierwsze, co natychmiast przychodzi na myśl to: ale przecież taką butelkę łatwo zbić. Niekoniecznie. Szkło, z którego dziś wytwarzane są butelki dla niemowląt jest szkłem hartowanym. Jest więc twardsze i bardziej wytrzymałe na stłuczenia. Użytkowniczki szklanych butelek, ze zdziwieniem zauważają, że ich szklana butelka wyszła zwycięsko z upadku na płytki podłogowe. Po prostu, trudniej je zbić.

Wiele modeli wykonanych jest dodatkowo z technicznego szkła boro-krzemianowego. Ten rodzaj szkła bardzo dobrze znosi duże różnice temperatury. Do takiej butelki można śmiało wlewać wrzątek, nawet jeśli chwilę wcześniej stała w lodówce lub była płukana w zimnej wodzie.

Minusem butelek szklanych jest ich waga. Są siłą rzeczy nieco cięższe od plastikowych. Nie jest to waga odczuwalna dla osoby dorosłej, ale dla maluszkowi, który zaczyna jeść samodzielnie, ciężar napełnionej butelki może sprawiać trudności. Producenci często reklamują swój produkt jako „najlżejszy na rynku” i takiej butelki warto szukać dla starszego niemowlaka.

Sparowaną od temperatury szklaną butelkę trudniej utrzymać w dłoniach niż butelkę plastikową. Ślizga się w rękach. Producenci doskonale poradzili sobie z tym problemem wyposażając butelki szklane w silikonowe osłonki (można je też dokupić oddzielnie).

Producenci i ceny szklanych butelek do karmienia

Szklane butelki to przyszłość. Dlatego wśród producentów szklanych butelek do karmienia znajdziemy wiele firm, m.in.: Avent, Tommy Tippee, Dr Browns, Canpol. Ceny zaczynają się od ok. 50 zł za butelkę o małej pojemności do 130 zł za zestaw dwóch szklanych butelek.

Choć butelki szklane nie są pozbawione wad, na tę chwilę nie ma na rynku butelek do karmienia produktu lepszego. W przypadku noworodków i niemowląt zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest zdecydowanym priorytetem. Dlatego lepiej przymknąć oko na kilka niedogodności i wybrać butelkę szklaną, a nie plastikową. Mamy wtedy gwarancję, że wraz z pokarmem nie serwujemy maluszkowi toksyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here