Sterylizator parowy do butelek

0
1539

Sterylizator do butelek – kupować czy nie kupować? To pytanie często rozgrzewa internetowe fora do czerwoności, a wśród świeżo upieczonych rodziców wzbudza wiele emocji. Ile osób, tyle opinii.
Chcesz wiedzieć dlaczego?

Czy sterylizator jest potrzebny w wyprawce niemowlęcej?

Dla jednych jest to tylko zbędny gadżet, bo przecież to samo można zrobić bez użycia sprzętu. Po prostu wygotować butelki i smoczki w garnku w odpowiedniej temperaturze (czyli 100 stopniach C) i czasie (czyli przez minimum 10 minut). Procedura trwa nieco dłużej, ale oszczędzamy pieniądze i miejsce na kuchennym blacie.

Drudzy, zwłaszcza ci, których dzieci są mało odporne i mają skłonność do pleśniawek jamy ustnej oraz częste rozstroje żołądka uważają sterylizator za sprzęt niezbędny, ułatwiający codzienne życie z maluszkiem.

Sterylizator parowy – opinie użytkowników

Użytkownicy cenią go głównie za oszczędność czasu (sterylizacja w urządzeniu trwa kilka minut) oraz 100% pewność, którą daje. Gdy używasz sterylizatora wiesz, że butelki, smoczki lub laktator są jałowe, a więc bezpieczne dla dziecka.

Zauważają również, że dłużej od rodziców, którzy sterylizatora nie mają, stosują się do zaleceń pediatrów i sterylizują butelki co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka.


Jak działa sterylizator parowy?

Sterylizacja w urządzeniu wzorowana jest na sterylizacji parowej wykorzystywanej w szpitalach.
Jest to szybki,całkowicie naturalny i ekonomiczny sposób na wyjaławianie przedmiotów.

W jej trakcie nie są używane żadne środki chemiczne.

Na dnie urządzenia znajduje się pojemnik, do którego wlewamy wodę. Przedmioty do wysterylizowania umieszcza się wyżej, nad wodą, w specjalnym pojemniku bądź tacce. Po włączeniu urządzenie podgrzewa wodę do odpowiednio wysokiej temperatury, a ta parując, odkaża przedmioty znajdujące się wewnątrz.

Po zakończonym cyklu nie wycieramy sterylizowanych przedmiotów, bo moglibyśmy przenieść na nie zarazki. Pozostawiamy je do swobodnego wyschnięcia.

Jeśli urządzenie nie zostanie otwarte jego zawartość pozostaje sterylna przez 24 godziny.

Jaki sterylizator do butelek wybrać?

Rynek oferuje zasadniczo trzy możliwości. Wybierać możemy pomiędzy elektrycznym sterylizatorem parowym i sterylizatorem przeznaczonym do użytku w kuchence mikrofalowej.

Do tego dochodzą wszelkie sterylizatory uniwersalne, a więc urządzenia typu 2w1, 3w1, 4w1. Są to sterylizatory z dodatkowymi funkcjami, np. osuszania, podgrzewacza do butelek, sterylizowania laktatora, sztućców i talerzy.

Zdarza się, że sterylizator parowy do butelek jest kompatybilny tylko z butelkami z tej samej firmy. Jeśli chcesz używać butelek innej marki, może okazać się, że nie będą one pasować albo zmieści się ich mniej.
Bardziej zaawansowane modele pasują jednak i do butelek wąsko- i szerokootworowych.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model zastanówmy się co i w jakiej ilości jednorazowo chcemy sterylizować, ile mamy miejsca w kuchni na urządzenie, czy mamy kuchenkę mikrofalową oraz jakim budżetem dysponujemy.


Sterylizator elektryczny parowy

Sterylizatory elektryczne są większe od mikrofalowych. Wprawdzie zajmują więcej miejsca, ale jednorazowo mogą pomieścić więcej sprzętów. Większość z nich umożliwia sterylizację nie tylko butelek, ale i innych przedmiotów. Produkty utrzymują sterylność do 24 godzin, jeśli urządzenie nie zostanie otwarte.

Sterylizator mikrofalowy (do użytku w kuchence mikrofalowej)

Sterylizatory przeznaczone do kuchenek mikrofalowych działają na podobnej zasadzie, przez podgrzanie wody. Cykl trwa około 2 minut i zależy od mocy mikrofalówki.

Mieści się w nim zdecydowanie mniej rzeczy niż w sterylizatorze elektrycznym. Jednak dzięki kompaktowym wymiarom, możemy go zabrać w podróż, jednak koniecznie potrzebujemy, by na miejscu była mikrofala.

Sterylizator do laktotora

W tę funkcję wyposażone są najczęściej sterylizatory elektryczne typu 2w1 lub więcej.

Mają one modułową budowę, kilka platform, koszyczków, w których pomieścimy szersze przedmioty, np. laktator lub talerze.

Sterylizator z podgrzewaczem do butelek

To kolejna popularna dodatkowa funkcjonalność przy sterylizatorach.

Podgrzewać możemy nie tylko mleko, ale i słoiki z pierwszymi zupkami przecierowymi dla maluszka. Ponieważ robi to para, jedzenie pozostaje pełnowartościowe, zawiera witaminy i mikroelementy. Ogrzane jest równomiernie w krótkim czasie.

Sterylizatory z funkcją podgrzewacza mają zazwyczaj kompaktowe rozmiary, ale wtedy jednorazowo mieszczą w sobie jedną butelkę.


Sterylizator z osuszaczem

Na rynku nowością są modele z funkcją osuszania butelek. O ile jednak sterylizacja trwa krótko (ok.5 minut) to suszenie zajmuje już 15-30 minut.

Butelka samosterylizująca

Jeśli budżet nie pozwala Ci na zakup sterylizatora możesz się zaopatrzyć w butelkę do karmienia samosterylizującą. Wkłada się ją do mikrofali w specjalnym pojemniku, załącza cykl i… gotowe.

Producenci sterylizatorów

Steryliizatorów szukajmy w ofercie firm produkujących akcesoria dla dzieci, a więc:Tommee Tippee, Canpol babies, Babyono, Canpol, Chicco, Philips Avent, Nuk, Babymoove, Mamajoo.

Ceny sterylizatorów

Cena uzależniona jest od dodatkowych funkcji i pojemności urządzenia.

Najtańsze pojedyncze sterylizatory elektryczne kosztują od 70 zł, ale już sterylizator 2w1 może kosztować średnio 150-400 zł.

Sterylizatory do kuchenki mikrofalowej są tańsze. Będzie to wydatek rządu 60-150 zł.

Sterylizator do butelek gwarantuje higienę i oszczędza czas. Za bezpieczne pierwsze miesiące życia maluszka byłam w stanie zapłacić każde pieniądze. Podobnie bezcenna była dla mnie wtedy każda chwila wolnego czasu.

A Ty, czy już wiesz czy i który sterylizator wybierzesz? Podziel się opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here