Smoczek uspokajający do karmienia butelką imitujący kobiecą pierś

0
1255

Jaki smoczek będzie najlepszy dla dziecka karmionego piersią? Taki, który świetnie tę pierś przypomina! Dlaczego i po co go wymyślono?

Zdarzają się sytuacje, gdy karmiąca piersią mama malucha musi wyjść np. do lekarza, a wtedy dziecku trzeba podać pokarm butelką. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie chciało i umiało dojadać z butelki. Smoczek do karmienia zbyt różni się bowiem od matczynego sutka.

Sprawy mogą się również potoczyć odwrotnie. Mleko z butelki wypływa szybciej, dziecko wkłada w karmienie mniej wysiłku i może nie chcieć wrócić do piersi.

Rozwiązaniem na te problemy jest smoczek do karmienia butelką imitujący kobiecą pierś.

Z powodzeniem mogą go jednak używać wszystkie dzieci karmione butelką, bowiem pomaga wypracować prawidłowe odruchy ssania i zapobiega wadom zgryzu.

Jak działa smoczek anatomiczny? Budowa smoczków przypominających kobiecą brodawkę

U różnych producentów wygląda to nieco inaczej, lecz zasadniczo taki smoczek wyposażony jest w wypustki, które naśladują brodawkę oraz ma anatomiczny kształt; wydłużoną (w stosunku do tradycyjnych smoczków) końcówkę.

Dzięki temu dziecko może przyssać się do smoczka w naturalny sposób: pije wolno, może robić przerwy i oddychać w naturalnym rytmie, bez ryzyka, że nałyka się powierza, które powoduje kolki.

Końcówka jest zrobiona z miękkiego silikonu, który ma mobilizować mięśnie jamy ustnej do wytężonej pracy, a podstawa smoczka jest twarda, co daje oparcie dla warg.

W czasie ssania smoczek zachowuje się dynamicznie. Czyli jak? Gdy dziecko ssie mleko, końcówka smoczka przesuwa się w głąb buzi, a gdy zwalnia, by połknąć pokarm, wraca do przodu.

Wszystko to po to, by smoczek przypominał naturalną giętkość, dotyk i ruch matczynej piersi i by dziecko chętnie go ssało, a nie tylko połykało mleko.

Wiele modeli posiada również system antykolkowy (w smoczkach jest to najczęściej dodatkowa dziurka, regulująca ciśnienie wewnątrz butelki).

Dlaczego smoczki przypominające pierś są lepsze od tradycyjnych smoczków do butelek?

Odpowiedź jest prosta – zawsze rozwiązanie stworzone przez naturę jest lepsze od ludzkich odwzorowań.

Im lepiej smoczek do butelki naśladuje karmienie piersią, tym mniejsze ryzyko późniejszych wad zgryzu i problemów logopedycznych.

Smoczek imitujący kobiecą pierś
Smoczek imitujący kobiecą pierś

Opinie na temat smoczka uspokajającego o kształcie kobiecej piersi

Największą zaletą podkreślaną przez użytkowniczki tych smoczków jest obserwacja, że dziecko ssąc smoczek imitujący pierś nie tylko najada się, ale i… uspokaja się. Stąd określenie – smoczek uspokajający.

Odpowiednia giętkość i anatomiczny kształt smoczka sprawiają, że maluch czerpie przyjemność podczas karmienia. Wycisza się, jest wyraźnie ukojony. Naturalna potrzeba ssania zostaje zaspokojona we właściwy sposób i dziecko nie domaga się smoczka-uspokajacza czy też nie ssie swojego kciuka.

Jaki smoczek wybrać?

Na rynku jest kilkadziesiąt modeli smoczków przypominających brodawkę.

Dobór odpowiedniego zależy od indywidualnych upodobań dziecka, trzeba testować.
Decyzję możemy uzależnić od dodatkowych parametrów: np. czy smoczek posiada system antykolkowy, czy cena jest przystępna.

Dobierając odpowiedni smoczek warto zwracać uwagę na sugestie producentów odnośnie wieku dziecka.

Smoczki z najmniejszym otworem, zarezerwowane dla noworodków, sprawią, że mleko będzie wypływało wolno, dzięki czemu spada ryzyko zakrztuszenia się pokarmem.

Co 3 miesiące, pierwszy raz około 3 miesiąca życia niemowlaka wymieniamy smoczek na taki z większym otworem, aby dziecko, które wypracowało już sobie metodę ssania, mogło szybciej zaspokoić głód i nie irytowało się podczas karmienia.

Smoczki wymieniamy również w miarę zużycia, co 1-2 miesiące. Smoczki silikonowe są twardsze (dziecko ćwiczy odruch ssania) i trwalsze od kauczukowych, wystarczą na dłużej.

Ceny smoczków o kształcie brodawki

Produkt dostaniemy w cenie 50-100 zł, często w komplecie z butelką.

Gdzie kupić smoczek anatomiczny – producenci smoczków imitujących kobiecą pierś

Smoczek imitujący kobiecą pierś znajdziemy w ofercie prawie każdej firmy produkującej akcesoria do karmienia dla dzieci.

Mają go w ofercie: Philips Avent Natural, Madela Calma, Lovi Medical, Tommee Tippee Closer to Nature, Mimijumi very hungry, Dr Browns.

Aż chciało by się powiedzieć: czego to ludzie nie wymyślą! Z drugiej strony jednak, bardzo do mnie trafia argument, że zazwyczaj najlepsze są rozwiązania jak najbliższe naturze.

Z tego powodu, chętnie bym ten uspokajający smoczek wypróbowała, a Ty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here