Kubek treningowy

0
2483

Od kiedy uczymy malucha samodzielnego picia? Jaki powinien być pierwszy kubek dla dziecka?

Te pytania zaczynają się pojawiać w głowach rodziców zwykle wtedy, gdy dziecko już samo siedzi i potrafi trzymać butelkę podczas picia. Warto wówczas sprawdzić, jakie kubki dla dzieci do nauki picia są dostępne obecnie na rynku.

Zobaczcie, jaki kubek treningowy wybrać!

Kubek treningowy - butelkidladzieci.pl
Zobacz jakie są rodzaje kubków treningowych. Jaki kubek będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

Od kiedy wprowadzać kubek do picia dla niemowlaka?

Zaleca się, by ćwiczenia w samodzielnym piciu z kubeczka przeprowadzać nie wcześniej niż w 4. – 6. miesiącu życia dziecka. W tym wieku maluszek może już zacząć uczyć się picia bez smoczka, co będzie korzystne dla rozwoju jego zgryzu.

Picie z kubeczka wymusza inne ułożenie ust i inną pracę mięśni niż podczas ssania piersi czy smoczka. Wymaga też większej koordynacji przy przełykaniu. Pijąc z kubeczka, dziecko angażuje wszystkie mięśnie policzków, ust, języka i żuchwy.

Zobaczmy teraz, jakie kubki do nauki samodzielnego picia można znaleźć na sklepowych półkach.

Kubek treningowy

Kubek treningowy doskonale nadaje się do nauki samodzielnego picia. Niesie przy tym wiele korzyści.

Dziecko bowiem:

  • samo kontroluje ilość wypijanego płynu,
  • widzi zawartość kubeczka.
  • wypracowuje prawidłowe nawyki, takie jak naturalne ruchy szczęki.

Ponadto, kubek treningowy:

  • sprawdza się w podawaniu wszelkiego rodzaju płynów: wody, mleka, soku, czy zupy,
  • pozwala na stopniowy zanik odruchu ssania,
  • wspiera odpowiedni rozwój mięśni szczęki,
  • jest bardzo stabilny.

Doidy Cup

Doidy Cup to szczególny rodzaj kubka treningowego. Dzięki ukośnym ściankom maluszek widzi płyn, a podczas picia nie musi przechylać zbyt mocno głowy do tyłu. Taki kubek nie ma zabezpieczenia przed wylaniem, co ma oczywiście swoje minusy, ale też plusy: uczy dziecko koordynacji i odstawiania kubka na miejsce.

Dlatego…

Kontrolowana samodzielność

Choć kubek treningowy ma za zadanie uczyć samodzielnego picia, z początku będzie jednak wymagał pomocy dorosłego opiekuna. Jak łatwo się domyślić, maluszki nie potrafią od razu odstawiać kubeczków, dlatego często lądują one na podłodze.

Nigdy nie zostawiamy małego dziecka samego z kubeczkiem treningowym w rączkach!

kubek treningowy - butelkidladzieci.pl
Kubek niekapek czy kubek kapek? Który wybrać?

Kubek niekapek

Kubki niekapki dostępne są w wersji z miękkim i z twardym ustnikiem. Zwykle na początku podaje się kubek z miękkim ustnikiem – dzięki temu przejście od ssania piersi czy smoczka do samodzielnego picia jest łatwiejsze.

Napoje w kubku niekapku zaleca się podawać dzieciom od momentu ukończenia 6. miesiąca życia. Taki kubek, jak sama nazwa wskazuje, zatrzymuje płyn w środku (nie kapie). Dziecko, aby się napić, musi przechylić go i zacząć ssać.

Kubek 360°

Kubek 360° przypomina zwykły kubek z przykrywką i uchwytami. Nie zawiera ustnika, a można z niego pić z dowolnego miejsca w przykrywce. Jego główną zaletą jest fakt, iż ogranicza wylewanie się płynu ze środka jak kubek niekapek, jednocześnie pozwalając dziecku na ćwiczenie picia bez specjalnego ustnika, prosto z kubeczka.

A oto kolejny przykład kubka dla niemowlaka.

Kubek kapek

Bardzo podobny do kubka niekapka, jednak – oczywiście – różni się tym, że nie zablokuje wypływającego ze środka napoju. Dziecko, chcąc się napić, musi tylko przechylić kubek.

Kubek i bidon ze słomką

Świetna alternatywa dla wszystkich wspomnianych powyżej kubków dla niemowlaków. Podczas picia przy użyciu słomki, dziecko wykorzystuje wiele mięśni szczęki (w tym mięsień okrężny ust) – picie ze słomki zalecane jest nawet niekiedy przez logopedów. Nauka picia z rurki może być dość pracochłonna i niekiedy dzieci zaczynają pić w ten sposób dopiero po ukończeniu 12. miesiąca życia.

Bidon z ustnikiem

Bidon z ustnikiem dla dzieci skonstruowany jest tak samo jak zwykły bidon. Nie ma funkcji niekapka. Warto dodać, że w sklepach kupimy też bidony termiczne dla dzieci.
Przyjrzyjmy się teraz cenom.

Kubek treningowy - butelkidladzieci.pl
Sprawdź ile kosztują i gdzie można kupić kubki treningowe. Zobacz co o kubkach treningowych sądzą rodzice.

Opinie o kubkach treningowych

Kubki do nauki picia to dobre rozwiązanie ułatwiające dziecku opanowanie prawidłowego trzymania kubka i używania go. Rodzice natomiast nie muszą się obawiać, że napój wyleje się, gdy niemowlę upuści przypadkiem kubeczek.

Cena kubków do nauki samodzielnego picia

Najtańsze kubki dla niemowlaków można kupić nawet za mniej niż 10 złotych. Cena najdroższych kubeczków może sięgać 50 złotych.

Producenci kubków do picia dla niemowlaków

Gdzie kupić dobry kubek do nauki picia? Znajdziemy je między innymi u takich producentów jak Lovi, Tommee Tippee, Canpol Babies, Contigo, Doidy, Avent, Reflo, Momma czy Mam Baby.

Co sądzicie o kubkach treningowych dla niemowląt? Z jakich kubków korzystało lub nadal korzysta wasze dziecko?

Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here