Kubek niekapek

0
1038

Bezpośrednie przejście od picia ze smoczka do picia z kubeczka zawsze kończy się mnóstwem plam, przebierania i sprzątania.

Dlatego też, chcąc nauczyć swoje dziecko samodzielnego picia, warto skorzystać z możliwości, jakie daje kubek niekapek. Jak sama nazwa mówi, napój znajdujący się w środku nie wyląduje w miejscu, którego byśmy sobie nie życzyli.

Brzmi to na tyle obiecująco, że przyjrzymy się dziś bliżej kubkom niekapkom – jak działają, jak są zbudowane i jak utrzymywać je w higienicznej czystości.

Znajdziecie tu także wiele innych informacji, które mamy nadzieję okażą się przydatne!

kubek niekapek - butelkidladzieci.pl
Jakie jest zadanie kubka niekapka i jak używanie go wpływa na rozwój dziecka?

Jak działa kubek niekapek?

Kubek niekapek wygląda niepozornie, jak zwyczajny kubeczek z ustnikiem. Jednak jego nieocenioną funkcją jest zatrzymywanie płynu w środku.

Jak to działa?

Dopiero w momencie, gdy dziecko ssie ustnik, ciecz wypływa na zewnątrz. Niektóre kubki zapewniają całkowite zatrzymywanie płynu w środku, podczas gdy z innych ciecz może wypływać (na przykład podczas potrząsania, czy też odwracania go do góry dnem). Świetnym rozwiązaniem jest kubek stworzony na wzór wańki – wstańki. W jakiejkolwiek pozycji zostanie ustawiony, wróci do pozycji pionowej.

Od kiedy kubek niekapek?

W opinii specjalistów, kubek niekapek można wprowadzać bardzo szybko, nawet już od 3. – 4. miesiąca życia dziecka. Nie jest to jednak odgórnie ustalona granica wieku. Najlepiej w tym wypadku (jak zawsze zresztą) kierować się zdrowym rozsądkiem – rodzice najlepiej znają swojego maluszka i wyczują moment, w którym będzie on gotowy na rozpoczęcie nauki samodzielnego picia.

Nie warto też zbyt długo zwlekać, ponieważ im dziecko jest starsze, tym trudniej przyzwyczaić mu się do nowego sposobu picia.
Nie jest to jednak jedyna przyczyna, dla której kubek niekapek jest godny uwagi.

Kubek niekapek a ćwiczenie mięśni

Picie z kubeczka wymusza pracę mięśni twarzy i języka, co wpływa pozytywnie na ich rozwój, a co za tym idzie, naukę mówienia. Tak samo zresztą, jak wszelkie ćwiczenia ze słomką, czy picie z bidonów i tradycyjnych kubków.

Pozostaje jeszcze pytanie: jaki kubek niekapek wybrać i kupić?

kubek niekapek - butelkidladzieci.pl
Zobacz jaki rodzaj kubka niekapka jest najlepszy dla Twojego dziecka.

Kubek niekapek z miękkim ustnikiem

Jeśli mamy zamiar kupić pierwszy kubek niekapek dla dziecka, to ten właśnie model będzie najbardziej odpowiedni. Jeszcze jest miękki i nieco przypomina smoczek, ale już trzeba inaczej się napracować, żeby się napić.

Dzięki kubkowi niekapkowi z miękkim ustnikiem przejście ze smoczka do picia z kubka będzie o wiele łatwiejsze.

Kubek niekapek z twardym ustnikiem

Kubek z twardym ustnikiem polecany jest dla dzieci około 1. roku życia, a także dla tych, które przegryzają miękkie, gumowe czy silikonowe ustniki.

Kubek niekapek ze słomką

Kubek ze słomką (lub też bidon ze słomką) stanowi kolejny etap „przesiadania się” do picia z tradycyjnych kubków. Wymaga już pewnego wyczucia i wprawy w piciu z kubeczka, dlatego będzie dobry dla dzieci w wieku około 12 miesięcy.

Kubek 360 stopni

To kubeczek bez ustnika. Zamykamy go jedynie przykrywką, która pozwala na picie z niego z każdego, dowolnego miejsca, jak ze zwykłego kubka czy szklanki. W momencie, gdy nasz maluszek nauczy się już pić z kubka niekapka 360, oznacza to właściwie, że może z powodzeniem pić samodzielnie ze zwykłego kubeczka.

kubek niekapek - butelkidladzieci.pl
Co o kubkach niekapkach myślą inni rodzice? Gdzie można kupić tego rodzaju kubek oraz jaki jest jego koszt? Sprawdź.

Higiena

Kubki niekapki wymagają systematycznego mycia i (jeśli przewiduje taką opcję producent), wyparzania. Tylko w ten sposób unikniemy rozwoju pleśni wewnątrz kubeczka. Małe zakamarki i dziurki sprzyjają osadzaniu się bakterii, dlatego po każdym użyciu kubek należy umyć dokładnie wodą z płynem do naczyń i przepłukać dużą ilością wody.

Kupując kubek, warto zwrócić uwagę, czy podczas mycia będziemy mieli szansę dotrzeć do wszystkich miejsc. Niektóre modele kubków niekapków pozwalają na mycie w zmywarkach.

Opinie

Kubki niekapki to rozwiązanie warte uwagi ze względu na pozytywne działanie i trenowanie mięśni twarzy. Dzieci korzystające z niekapków zapewniają swoim mięśniom i językowi ćwiczenia, które zaowocują dobrym opanowaniem mówienia i wymawiania wyrazów.

Cena kubków niekapków

Ceny kubków niekapków są bardzo zróżnicowane. Najtańsze można kupić już za kilka złotych. Najdroższe mogą kosztować nawet 70 złotych.

Producenci kubków niekapków

Wśród producentów kubków niekapków warto wspomnieć o takich markach jak Chicco, Tommee Tippee, Canpol Babies, Nuk, Akuku, Mam, czy Avent.

A tu możecie zobaczyć mały przegląd kubków niekapków:

Jakie jest Wasze zdanie o kubkach niekapkach? Które z nich uważacie za najlepsze i godne polecenia?

Zapraszamy do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here