Jaką butelkę antykolkową wybrać?

0
343

Producenci butelek antykolkowych deklarują, że butelki antykolkowe radzą sobie dolegliwościami brzusznymi niemowląt, ale czy jest tak zawsze?

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca pojawia się około 3 tygodnia życia, objawia się nieutulonym płaczem, prężeniem napiętego ciałka, twardym brzuszkiem i gazami. Trwa około 100 dni po czym… znika (tak, tak, doczekasz tego!) nie wiedzieć czemu.

Te 100 dni z kolką potrafią jednak doprowadzić świeżo upieczonych rodziców na skraj obłędu. Nic dziwnego, że opiekunowie szukają sposobów przynoszących ulgę w cierpieniu; maluszkowi i sobie.

Przyczyny powstawania kolki niemowlęcej

Jest wiele uzupełniających się hipotez dotyczących przyczyn pojawienia się kolki u niemowląt, ale niestety żadnej nie udowodniono na 100%.
Za kolkę odpowiadać może:

  • Niedojrzały układ pokarmowy; żołądek i jelita dopiero uczą się swoich funkcji.
  • Możliwe, a dotąd niezdiagnozowane alergie pokarmowe np. na laktozę.
  • Nadmierne gromadzenie się gazów w żołądku i jelitach.
  • Połykanie powietrza w trakcie ssania spowodowane złą techniką ssania.
  • Niedojrzały układ nerwowy: kolki występują pod koniec dnia, są reakcją (żołądka) na stres jakiego dziecko doświadczyło w ciągu dnia.
  • Reakcja dziecka na udzielający mu się lęk rodziców o dziecko (dzieci starszych i lepiej wykształconych osób częściej doświadczają kolek).
  • Kontakt z dymem papierosowym (dzieci palaczy również częściej cierpią na kolkę).

Jak działają butelki antykolkowe do karmienia?

Butelki antykolkowe radzą sobie tylko z jedną z możliwych przyczyn kolki. Redukują ryzyko związane z nieprawidłową techniką ssania. Specjalne, wmontowane w budowę butelki systemy i udogodnienia minimalizują możliwość połykania przez niemowlę powietrza wraz z pokarmem.

Problem kolek dotyczy zarówno dzieci karmionych piersią, jak i niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Zaprzestanie karmienia piersią i korzystanie z butelek antykolkowych, nie gwarantuje, że problem ustąpi. Zdecydowanie nie warto z powodu kolek porzucać karmienia piersią.

Przyczyn kolki jest wiele. Butelki antykolkowe rozwiązują (działają na) tylko jedną z możliwych przyczyn kolki – złą technikę ssania mleka

butelka antykolkowa
butelka antykolkowa

Czy butelki antykolkowe rzeczywiście pomagają na kolkę?

Czy butelka antykolkowa pomoże mojego dziecku? Niekoniecznie i nie zawsze. Butelka antykolkowa nie u wszystkich dzieci rozwiązuje problem kolek. Wiedząc już jak wiele jest możliwych przyczyn kolki, musisz sobie szczerze uzmysłowić, że jest to tak naprawdę trochę strzelanie na ślepo. Jednym niemowlaczkom pomoże, innym – nie.

Co nie znaczy, że nie warto spróbować. Kolki dostarczają tylu cierpień dziecku i rodzicom, że warto szukać rozwiązania.

I nie zniechęcać się po jednym sposobie oraz nie zaprzestawać poszukiwań po przetestowaniu jednego modelu butelki antykolkowej. Każdy producent butelek oparł budowę swojego modelu na nieco innych rozwiązaniach. Na co należy zwrócić uwagę wybierając butelkę antykolkową?

Jaką butelkę antykolkową wybrać? Czym kierować się przy wyborze butelki do karmienia dla dziecka cierpiącego na kolkę?

Zalety butelek antykolkowych

Butelki antykolkowe mają szereg zalet. Jakie?

Butelki antykolkowe mają systemy odprowadzające powietrze na zewnątrz butelki, dlatego pęcherzyki tlenu nie dostają się wraz z pokarmem do brzuszka dziecka.

Smoczek butelki antykolkowej ma specjalny system odpowietrzania, który również redukuje ilość połykanego powietrza, zatrzymuje je.

Smoczki kształtem przypominają kobiecy sutek. Dzięki temu dziecko nie musi uczyć się nowej techniki ssania i możliwe jest karmienie naprzemienne: butelką i piersią. Dodatkowo taki kształt smoczka pomaga w prawidłowym wykształceniu się zgryzu u dziecka.

Ważne, by jego rozmiar dobrać do wieku dziecka. Zbyt mały otwór w smoczku prowadzi do irytacji dziecka, które wkłada zbyt wiele wysiłku w najedzenie się. Mały otwór prowadzi też do przysypiania przy karmieniu. Z kolei zbyt duża dziurka w smoczku to ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem. Smoczek powinien być wolnoprzepływowy, ale odpowiedni do wieku niemowlaka.

W trakcie karmienia smoczek powinien być całkowicie wypełniony mlekiem, a sama butelka mała (lepiej by i jej rozmiar też rósł wraz z dzieckiem. Mniej wolnej przestrzeni wypełnionej powietrzem).

Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko dostania się powietrza, butelki antykolkowe mają bardo szczelną nakładkę na smoczek – jest to rozwiązanie przydatne w podróży, pokarm jest solidnie zamknięty i nie wylej się.

Niektóre modele można myć w zmywarce i sterylizować w kuchence mikrofalowej.

karmienie butelką dziecka
karmienie butelką dziecka

Opinie użytkowników o butelkach antykolkowych

Jak każdy produkt, butelki antykolkowe mają też kilka wad. Przyjrzyjmy się im.

Im bardziej skomplikowany mechanizm, tym trudniej utrzymać butelkę w doskonałej czystości. Jak myć butelki do karmienia? Są i na to dobre rady.

W przypadku butelek antykolkowych kłopotliwe jest również samo użytkowanie – demontaż i składanie butelki po myciu i suszeniu.

Kilka wąskich, drobnych elementów, budujących system odpowietrzania potrafi skutecznie utrudnić życie. Mycie takich elementów nie należy do przyjemności. Sama woda z płynem nie radzi sobie z osadami z mleka, a szczoteczki nie docierają do trudno dostępnych miejsc.
W rezultacie słabo domyte elementy butelki to siedlisko niepożądanych przy maluszku bakterii i źródło zagrożenia. Dlatego godne polecenia są butelki antykolkowe z odkręcanym dnem.

Przez omówione kłopoty z domywaniem butelki antykolkowe szybko się zużywają i trzeba je często wymieniać.

Ponad to, podczas mycia łatwo zawieruszyć drobne, rozmontowane elementy systemu. Tylko niektórzy producenci sprzedają zapasowe części do swoich butelek antykolkowych. Weźmy ten czynnik pod uwagę, decydując się na konkretny model.

Kolejnym argumentem, za wybraniem butelki o prostym systemie odpowietrzającym, jest to, że pokarm dla niemowlaka przygotowuje się zawsze na świeżo, a więc nawet 10 razy w ciągu dobry. Pracochłonne rozmontowywanie butelki, mycie, suszenie, a następnie składanie drobnych elementów, z płaczącym, głodnym dzieckiem w tle – to brzmi jak horror. Lepiej go sobie oszczędzić i wybrać model butelki antykolkowej o mniej skomplikowanej budowie.

Problemy sprawia także samo przygotowywanie pokarmu. W butelce antykolkowej z systemem rurek odpowietrzających nie można dokładnie rozmieszać mleka modyfikowanego. Trzeba przygotować pokarm w innym naczyniu i gotowy, przelać do butelki antykolkowej. Zabieg uciążliwy zwłaszcza w nocy.

Smoczki w butelkach antykolkowych często nie zasysają się. Wybierajmy te bardziej miękkie.

Trudno również oszacować temperaturę pokarmu w butelce antykolkowej. Nie można jej wyczuć przez materiał (najczęściej polipropylen lub polieterosulfon), z którego ją wykonano, dlatego niektóre modele mają wbudowany termometr. Jego wadą jest z kolei zbyt wolna reakcja na schładzanie się mleka. Pokaże wprawdzie na początku, że temperatura jest zbyt wysoka, ale nie zareaguje na ochłodzenie pokarmu – mleko zdąży wystygnąć, lecz temperatura na termometrze nie spadnie wraz z temperaturą mieszanki.

Producenci butelek antykolkowych

Wiele firm z akcesoriami dla dzieci ma w swojej ofercie butelki antykolkowe. Znajdziemy je u producentów takich jak: Avent, Lovi, BabyOno, Nuk, Chicco, Tommee Tipee.

Ceny butelek antykolkowych

Cena butelek antykolkowych jest wyższa od zwyczajnych butelek do karmienia. Nie są to zawrotne kwoty, ale w przypadku tak prostego produktu, różnica jest znaczna. Cena oscyluje w granicach 30-100 zł za sztukę.

Na podstawie opinii użytkowników butelek antykolkowych można świadomie zdecydować, na które wady produktu jesteśmy w stanie przymknąć oko, a na które nie.

A na zakończenie (i pocieszenie) truizm:
Choć okres 100 dni wydaje się nie mieć końca, tak naprawdę dzieci z kolek wyrastają szybko. Dzieci w ogóle szybko wyrastają.:) Nie Wy pierwsi, nie ostatni. Dacie radę.

W nierównej walce z kolką życzę duuuuuuużo cierpliwości. I odkrycia tego jedynego, za to skutecznego sposobu działającego wybitnie właśnie na Waszą pociechę. Będziecie o nim jeszcze wnukom opowiadać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here