Jak karmić niemowlę butelką? Wszystko, co chcesz wiedzieć o myciu i wyparzaniu butelek do karmienia cz.1

0
1512

Musisz wykarmić niemowlę mlekiem modyfikowanym?! I zupełnie nie wiesz od czego zacząć… Dobrze trafiłaś. Poniżej lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących karmienia. I wyłącznie dobre, sprawdzone odpowiedzi.

Wszystko o myciu i wyparzaniu butelek do karmienia niemowląt

Utrzymanie butelek do karmienia w czystości to kwestia kluczowa – od niej zależy przecież zdrowie Twojego maluszka. Osady z mleka bywają uciążliwe, dlatego butelki myjemy szybko po użyciu, by nie dopuścić do fermentacji mleka. W skisłym mleku rozwijają się bakterie, i taką butelkę koniecznie trzeba już wysterylizować. Ale jak i jak często to robić? Odpowiedzi niżej.

Od kiedy i do kiedy sterylizować butelki dla niemowląt

Im młodszy i mniejszy noworodek, tym wrażliwszy na bakterie. Dlatego butelki i smoczki sterylizujemy od pierwszego dnia życia. Do 6 miesiąca (przez pierwsze pół roku życia dziecka) sterylizacja to konieczność. Później wystarczy wyparzanie. Zaprzestać wyparzania możemy dopiero po 1 urodzinach dziecka.
Wyjątkiem od tej reguły będą dzieci ze skłonnością do stanów zapalnych jamy ustnej i żołądka, skłonne do biegunek i pleśniawek. Wtedy wyparzamy butelki i dużej i dokładniej.

Na czym polega sterylizacja? W jaki sposób sterylizuje się butelki do karmienia

Sterylizacja to metoda pozbawiania bakterii, odkażania. Polega na wygotowaniu wcześniej umytej butelki w garnku, przez minimum 5-10 minut, we wrzącej wodzie. W temperaturez 100 °C giną wszystkie niebezpieczne zarazki.

Do sterylizacji możemy kupić specjalne urządzenie – wygodny sterylizator parowy lub mikrofalowy. Na rynku dostępne są również tabletki i płyny do wyjałowiania (przydatne w podróży) oraz butelki samosterylizujące.

karmienie dziecka butelką
karmienie dziecka butelką

Na czym polega wyparzanie?

Wyparzanie to również sprawdzony, domowy sposób na utrzymanie butelek w czystości. Nie daje 100% gwarancji, ale znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia zatruć pokarmowych. Jest za to mniej uciążliwy.

Po dokładnym umyciu butelki wodą z płynem do mycia naczyń, zalewamy ją wrzącą wodą. Pozostawiamy w takiej kąpieli na 10 minut lub do ostygnięcia, jeśli czas nam pozwala.

Jak często sterylizować butelki dla niemowląt?

Idealnie było by, gdybyś sterylizowała butelki przez każdym karmieniem przez pierwsze pół roku życia malucha. Warto więc zaopatrzyć się w sterylizator, zwłaszcza gdy maluch ma skłonności do problemów żołądkowych.

Sterylizatory parowe gwarantują jałowość do 3 h po zabiegu, jeśli butelki przechowywane są wewnątrz urządzenia.

Zejdźmy jednak na ziemię… Będziesz zuchem, jeśli przy ponad półrocznym dziecku będziesz nadal sterylizować butelki raz na dobę.

Jak długo (ile czasu) wyparzać butelkę do karmienia?

Minimum 5 minut.

W czym myć butelki do karmienia?

Są specjalne płyny do mycia butelek. Delikatny płyn do mycia naczyń, dobrze wypłukany, nie stanowi dla niemowlaka zagrożenia.

 

karmienie niemowlaka
karmienie niemowlaka

Jak myć antykolkową butelkę z wąską rurką?

Nie ma tu złotych rad. Musisz ją rozmontować i przepłukać. Większość szczoteczek jest i tak za duża. Patyczki do uszu mogą pozostawić w środku włókna. Butelkę antykolkową należy częściej sterylizować.
Jedyną sensowną radą jest… wybranie modelu z innym mechanizmem. A i częstsze wymienianie butelek w przypadku tych antykolkowych – to po prostu konieczność.

Co ile wymieniać butelkę do karmienia?

Butelki rosną wraz z dzieckiem. Średnio co 3 miesiące dziecko potrzebuje większej dawki mleka, a więc wraz z nią i butelki o większej pojemności.

Wymianę butelek należy uzależnić też od stopnia zużycia butelki. Jeśli nie możemy domyć osadu z mleka – czas na nową.

Ile mieć butelek do karmienia?

Niezbędne minimum to dwie butelki o pojemności zalecanej do wieku dziecka. Druga na wypadek zawieruszenia się pierwszej.

Po 6 miesiącu życia dziecka można pomyśleć o kolejnych butelkach. Zarezerwowanych na herbatki owocowe i ziołowe oraz soczki. Butelki najszybciej niszczą się od przebarwień po kolorowych napojach. Przebarwienia te są trudne do usunięcia, dlatego lepiej mieć do nich oddzielne butelki.

(Przypominamy równocześnie, bo dobrych rad nigdy zbyt wiele: do 6 miesiąca życia dopajanie dziecka (nawet wodą) nie jest konieczne. Wystarczy mleko).

Sytuacja opanowana? Czy coś pominęłam? Co jeszcze chcielibyście wiedzieć o butelkach do karmienia?
O smoczkach i udanym karmieniu (pory, dawki mleka, pozycje, sytuacje wyjątkowe np.po szczepieniu) przeczytacie w kolejnej częściach cyklu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here