Ile powinien jeść noworodek?

0
1666

W głowach świeżo upieczonych rodziców powstaje mnóstwo pytań dotyczących maleństwa: ile powinno spać? Jak często powinno się wypróżniać? Czy… (tu wpisać dowolnie) jest normalne? Jednym jednak z najczęstszych problemów jest kwestia, ile powinien jeść noworodek.

Zalecenia lekarzy, położnych, a także – a może przede wszystkim – pragnących udzielić pomocy krewnych nie zawsze się ze sobą pokrywają. Kogo więc słuchać? Na pierwszym miejscu zawsze warto postawić swoją intuicję. Wszystkie rady traktować orientacyjnie. A te najbardziej nachalne lub też te, które wydają nam się najmniej przydatne – ignorować.

W poniższym artykule chcemy przedstawić kilka informacji, które – taką mamy nadzieję – mogą okazać się przydatne i które trzeba traktować jedynie jako wskazówki. Każde dziecko jest przecież inne.

Ile powinien jeść noworodek - butelkidladzieci.pl
Czy karmiąc piersią musimy kontrolować ilość spożywanego przez noworodka pokarmu? Poznaj odpowiedź na to pytanie

Karmienie noworodka

Często zastanawiamy się, czy „dobrze”karmimy. Warto wiedzieć, że żołądek noworodka ma wielkość jego piąstki. Dlatego też jednorazowo może wypić najwyżej kilkadziesiąt mililitrów mleka. Nie może też najeść się na zapas.

Ilość przyjmowanego pokarmu zależy od wielu czynników – między innymi od ruchliwości dziecka, jak również od tego czy dużo płacze, czy jest raczej spokojne. Bez trudu zorientujemy się, że jest głodne: może popłakiwać, wiercić się czy cmokać buzią. Wzięte na ręce szuka piersi.

Przybieranie na wadze noworodka

Jednym z głównych wyznaczników tego, że dziecko jest prawidłowo karmione, jest wzrost jego wagi. Choć tuż po urodzeniu jego waga zmniejsza się o 5 – 10%, po tygodniu powinna ona systematycznie wzrastać. Aż do 4 miesiąca życia osesek będzie przybierał na tydzień od 120 do nawet 225 g.

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią?

Urodzony o czasie zdrowy osesek wypija w pierwszych dniach życia zwykle około 20 ml pokarmu podczas jednego karmienia. Z czasem ilość ta wzrasta, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na kalorie. Już po tygodniu może potrzebować 60 – 70 ml mleka, a po dwóch – nawet ponad 100 ml. Miesięczne niemowlę wypija na dobę około 600 ml pokarmu. Jak sprawdzić, czy ilość pokarmu, jaką przyswaja dziecko, jest wystarczająca? Jeśli po karmieniu spokojnie zasypia, prawidłowo przybiera na wadze i brudzi w ciągu doby około 7 pieluszek – nie ma się o co martwić.

Podczas karmienia piersią nie trzeba kontrolować ilości wypijanego mleka – po nasyceniu głodu dziecko po prostu wypluwa pierś. Co jednak w sytuacji, gdy odciągamy pokarm, by maluszka mógł nakarmić ktoś inny, gdy my musimy wyjść lub wyjechać na dłuższy czas?

Ile powinien jeść noworodek - butelkidladzieci.pl
Jak często należy karmić dziecko? Czy częstotliwość karmień różni się w zależności od tego, czy karmimy piersią czy butelką?

Ile mililitrów odciągniętego mleka powinien jeść noworodek?

Ilość wypijanego przez dziecko mleka dość szybko rośnie, dlatego warto zasugerować się następującymi wskazówkami:

  • Na jedno karmienie dla maluszka do 14 dnia życia odciągnij od 60 do 80 ml pokarmu,
  • Dla dziecka dwutygodniowego i starszego (do 2 miesiąca życia) odciągnij 80 – 150 ml.

Jak często powinien jeść noworodek karmiony piersią?

Tak często, jak często się tego domaga. Choć przez pierwsze dni może się wydawać, że niemal bez przerwy chce być przy piersi, po pewnym czasie jego organizm się unormuje. Karmienia wówczas będą odbywać się co kilka godzin. Miesięczny noworodek najczęściej zaspokaja głód co 2 godziny, oczywiście również w nocy. Jedno karmienie trwa zwykle około 20 minut.

Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane trawione jest dłużej niż mleko matki, dlatego karmienie nim odbywa się rzadziej. Dziecko zwykle domaga się nowej porcji pokarmu co 3 godziny. Ilość podawanego pokarmu zależy od rodzaju mieszanki – trzymamy się zaleceń podanych na opakowaniu. Najczęściej podaje się jednorazowo porcję 100 – 130 ml. Należy tu jednak dodać, że jest to ilość liczona „z zapasem”. Zwykle maluszek je mniej.

Ile powinien jeść noworodek - butelkidladzieci.pl
Czy noworodka można budzić na karmienie? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach?

Czy budzić noworodka na karmienie?

Istnieją sytuacje, w których lekarze zalecają wybudzenie dziecka na karmienie. Najczęściej trzeba tak zrobić, gdy:

  • Maluch traci na wadze,
  • Gdy ma żółtaczkę (regularne karmienie pozwala na szybsze pozbycie się nadmiaru bilirubiny z krwi),
  • Gdy jego mocz ma intensywną barwę (wskazane jest wówczas krótsze, ale częstsze karmienie).

Jeśli dziecko nie ma żadnych dolegliwości ani objawów, można spokojnie dać mu się wyspać – 5 godzin nieprzerwanego snu dla dziecka – i, co tu dużo mówić, także dla rodzica – to ogromny zastrzyk sił.

Opinie

Wiadomo, że częstotliwość karmień różni się w zależności od wieku dziecka czy rodzaju pokarmu.

Jak wyglądały karmienia Waszych dzieci? Czy Wasze niemowlę domagało się jedzenia z podręcznikową precyzją czy może niezbyt chętnie się o nie upominało?

Zachęcamy do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here